Dowiedz się jak działamy

Metody pracy

Bazujemy na sprawdzonych metodach oraz wieloletniej praktyce

Borykasz się z problemem bólowym?

Skorzystaj z darmowych konsultacji fizjoterapeutycznych prowadzonych cyklicznie w Centrum Rehabilitacji Jeżyce i zdiagnozuj źródło problemu!

Dowiedz się więcej
Terapia Manualna

Terapia manualna

Podstawą terapii manualnej jest właściwa diagnoza, przeprowadzana za pomocą dłoni terapeuty. Polega na ocenie funkcjonalnej pacjenta i dokładnej diagnostyce aparatu ruchu, układu mięśniowego oraz kostno-stawowego. W celu poprawy komfortu życia pacjenta i uśmierzenia bólu, terapeuta wykorzystuje wiele technik takich jak masaż głęboki, uciski, mobilizacje czy neuromobilizacje mięśni, więzadeł oraz stawów.

Terapia punktów spustowych

Terapia punktów spustowych

Terapia punktów spustowych jest techniką, która wykorzystuje masaż i uciski w różnych kierunkach w odpowiednich miejscach w tkance mięśniowej. Celem terapii jest uwolnienie pacjenta od bólu i poprawa zaburzonych wzorców ruchowych.

Terapia mięśniowo-powięziowa

Terapia mięśniowo-powięziowa

Terapia mięśniowo-powięziowa to masaż powięzi, którego idea opiera się na koncepcji, według której wszystkie struktury ciała (mięśnie, powięzi) są ze sobą połączone, tworząc tak zwane taśmy mięśniowo-powięziowe. Mięśnie okalające układ ruchu, pozostając w stanie napięcia, wpływają na zmianę ułożenia ciała, utrzymanie postawy czy sam ruch. Terapia mięśniowo-powięziowa jest skuteczna w przypadku bólów kręgosłupa, bólów stawów, a także nieprawidłowych nawyków ruchowych i złej postawy.

Pinoterapia

Pinoterapia

Pinoterapia jest to nowoczesna technika, w której stymuluje się określone struktury na ciele człowieka przy pomocy pinów lub pinokatów. Pobudza ona organizm do samoleczenia. Pinoterapia znajduje swoje zastosowanie w terapii szeregu schorzeń ortopedycznych, jak i neurologicznych, w leczeniu wszelkiego rodzaju bólów głowy, w ostrych i przewlekłych zespołach bólowych np. urazach, kontuzjach, zespołach przeciążeniowych. Może być również stosowana jako element kompleksowej terapii zaburzeń funkcjonalnych. 

Drenaż limfatyczny

Drenaż limfatyczny 

Jest to bardzo delikatny masaż, który zmniejsza obrzęk kończyn dolnych i górnych.  Stosuje się go po urazach, w zaburzeniach pracy układu krwionośnego lub limfatycznego, dnie moczanowej oraz u kobiet po mastektomii. Zabieg likwiduje uczucie ciężkich i zmęczonych nóg i rąk. Metodą przedłużającą działanie drenażu limfatycznego jest kinesiotaping, stosuje się wówczas aplikacje przeciwobrzękową.

Terapia wisceralna

Terapia wiscelarna

Terapia wisceralna jest metodą leczenia holistycznego, skupiającą się na połączeniach pomiędzy układem mięśniowo-szkieletowym a narządami wewnętrznymi. Wzajemne oddziaływania mięśniowo-szkieletowe bezpośrednio determinują położenie narządów w ciele, natomiast organy wewnętrzne mają silny wpływ na stan zdrowia kręgosłupa, miednicy, żeber, obręczy barkowej, mięśni czy powięzi.

W przypadku nieprawidłowej postawy, skoliozy, operacji, zapalenia tkanek i narządów, niedożywienia lub stresu emocjonalnego może łatwo dochodzić do dysfunkcji różnych narządów. W konsekwencji w podrażnionych narządach powstaje napięcie, które jest przenoszone na układ mięśniowo-szkieletowy. Dla przykładu zapalenie pęcherza moczowego lub zaparcia mogą prowadzić do problemów ze stawami biodrowym lub odcinkiem lędźwiowym kręgosłupa.

Suche igłowanie

Suche igłowanie

Suche igłowanie (dry needling) jest techniką, która wykorzystuje cienką igłę do penetracji skóry i stymulowania mięśniowo-powięziowych punktów spustowych. Igłoterapia polega na drażnieniu tkliwych zakończeń włókien nerwowych, które przynależą do obecnego punktu spustowego. Nakłucie i drażnienie powoduje powstanie impulsu nerwowego, który następnie przechodzi przez rdzeń kręgowy do włókien mięśnia objętego stanem nadmiernego napięcia.

Przeprowadzony impuls wywołuje odruch ze strony mięśnia w formie lokalnego skurczu, co w konsekwencji prowadzi do rozluźnienia struktur i przerwania „błędnego koła bólowo-napięciowego”, a w ostatecznym efekcie zniesienie utrzymujących się dolegliwości bólowych. Zabieg jest zupełnie bezpieczny, terapeuta wykonuje go w jednorazowych rękawiczkach, a wykorzystywane do niego igły są jałowe.

Kinesiotaping

Kinesiotaping

Kinesiotaping, zwany także plastrowaniem dynamicznym, polega na oklejaniu specjalnymi, elastycznymi taśmami ściśle określonych obszarów ciała. Kinezjotaping, mimo braku jakichkolwiek substancji chemicznych, które miałyby przenikać przez skórę, wykazuje niezwykle korzystne działanie. Efekt bardzo często jest natychmiastowy.

Znajduje on również zastosowanie w stabilizacji stawów obwodowych (na przykład po skręceniach) czy w przypadku obrzęków limfatycznych. Pozwala na szybkie pozbycie się bólu lub przynajmniej na jego zredukowanie.

Terapia czaszkowo-krzyżowa

Terapia czaszkowo – krzyżowa

Terapia czaszkowo–krzyżowa, inaczej terapia cranio-sacralna, to odłam osteopatii,  polegający na delikatnej manipulacji i uciskaniu punktów w obrębie czaszki, miednicy, przepony, klatki piersiowej oraz kości krzyżowej.

Terapia czaszkowo–krzyżowa jest terapią powięzi, a za jej sprawą następuje rozluźnienie struktur łączno-tkankowych, których napięcie może wpływać na całe ciało. Jej celem jest przywrócenie stanu równowagi organizmu, co pozwala na uwolnienie się od dotychczasowych dolegliwości natury psychosomatycznej.

Metoda PNF

Metoda PNF

Rehabilitacja metodą PNF (torowanie nerwowo-mięśniowe) polega przede wszystkim na poprawie sprawności funkcjonalnej pacjenta poprzez reedukację lub odtworzenie utraconej funkcji ruchowej. Swoje zastosowanie znajduje zarówno w dziedzinie neurologii, jak i ortopedii.

W koncepcji PNF organizm traktowany jest kompleksowo i całościowo, a podczas ćwiczeń z fizjoterapeutą pobudzane są rezerwy fizyczne i psychiczne tkwiące w całym organizmie, dzięki którym znacznej poprawie ulegają czynności dnia codziennego, takie jak prawidłowa postawa, chód, siedzenie czy nawet jazda samochodem.

Masaż tkanek głębokich

Masaż tkanek głębokich (MTG)

Masaż tkanek głębokich opiera się na warstwowej pracy tkankowej, prowadzącej do rozluźnienia utrzymujących się nieprawidłowych napięć w ciele człowieka. Wykonuje się go precyzyjnie i bardzo powoli, dzięki czemu unika się napięciowej reakcji obronnej ze strony układu mięśniowo-szkieletowego.

Pozwala skutecznie wpłynąć na stan napięcia mięśniowego i powięziowego przy dysfunkcjach narządu ruchu czy wadach postawy. Rezultaty masażu tkanek głębokich są zauważalne już po krótkiej sesji.

Kinezyterapia

Kinezyterapia

Kinezyterapia, inaczej zwana leczeniem ruchem, jest to całokształt działań, jakie są podejmowane w celu usprawnienia zdolności motorycznych. Terapia polega m. in. na indywidualnym dobraniu ćwiczeń oraz poziomu ich zaawansowania do możliwości i potrzeb pacjenta. Stosuje się ją w dysfunkcjach i schorzeniach w obrębie narządu ruchu, takich jak zespoły bólowe kręgosłupa czy też różnego rodzaju kontuzjach doznawanych w czasie podejmowanych aktywności i uprawiania sportu.

Cele kinezyterapii to przede wszystkim jak najszybsze odzyskanie sprawności na poziomie funkcjonalnym. W terapii kładzie się również nacisk na edukację w zakresie ergonomii pracy, profilaktykę urazów, kontuzji, utrzymywanie właściwych nawyków ruchowych czy zapobieganiu objawom zaostrzenia poszczególnych schorzeń.

Kinezjologia neuroenergetyczna

Kinezjologia neuroenergetyczna

Terapia w oparciu o kinezjologie neuroenergetyczną wykorzystuje metody uwalniania emocjonalnego, Brain Formatting, Physiology Formatting i inne. Pozwala  na zniesienie stresu ze struktur ośrodkowego układu nerwowego jak i konkretnych narządów na poziomie konkretnych procesów biochemicznych.

Dzięki niej można zlokalizować stres na poziomie ośrodkowego układu nerwowego oraz to jakie emocje zblokowane w ciele na skutek doświadczanego stresu oddziałują na nasze ciało, a także kiedy na linii naszego życia powstały tak by zdjąć stres z ciała będący efektem przeżytej traumy czy stresującej sytuacji. Dzięki temu przywracamy nasz organizm do równowagi, a co za tym idzie poprawia się szereg procesów fizjologicznych zachodzących w naszym organizmie. Terapia ta pokazuje także zależność między emocjami powstałymi w przeszłości, wywierającymi nadal aktywny wpływ na nasze obecne życie i funkcjonowanie.

Terapia blizny

Terapia blizny

Blizna to dla układu nerwowego sygnał alarmowy, świadczący o uszkodzeniu nie tylko skory, powięzi czy tkanki mięśniowej, ale przede wszystkim gałązek nerwów skórnych i receptorów odbierających sygnały o docierających ze środowiska zewnętrznego bodźcach.

Na skutek powstałej, nieprzepracowanej blizny dochodzi do szeregu kompensacji oraz zmiany wzorców napięciowych w ciele, co może przyczyniać się do pogorszenia pracy poszczególnych struktur mięśniowych, a później dolegliwości bólowych w oddalonych od blizny miejscach. Terapia ma na celu przywrócenie prawidłowego sygnału receptorowego obszaru bliznowacenia oraz zwiększenie elastyczności tkanek w jego obszarze. Do terapii blizny wykorzystywane są metody manualne, bańki próżniowe czy pinoterapia.

Centrum Rehabilitacji Jeżyce

ul. Mylna 27/ lok.1

60-856 Poznań

mail: biuro@crjezyce.pl  

tel: 725 199 445

Bądź na bieżąco

Fizjoterapia

Umów się