ANASTAZJA SOBCZYŃSKA
Reumatolog dzięcięcy
Jest absolwentką Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. w 2018 roku uzyskała tytuł specjalisty w zakresie pediatrii, w 2022 roku – tytuł specjalisty reumatologii.
Swoje doświadczenie kliniczne i kwalifikacje zdobywała w SZOZ nad Matką i Dzieckiem w Poznaniu prowadząc praktykę na oddziale stacjonarnym, Izbie Przyjęć oraz prywatnej praktyce lekarskiej. Przyczyniło się to do możliwości diagnozowania i leczenia pacjentów z rozmaitymi schorzeniami pediatrycznymi począwszy od wieku noworodkowego do pełnoletności.
Szczególnie bliskie są dla niej zagadnienia związane z chorobami zakaźnymi, alergologii z pulmonologią oraz gastroenterologii. W pracy priorytetem jest dla niej dbanie o zdrowie Dzieci. Dzięki uczestnictwie w kursach i konferencjach oraz zjazdach m.in. Polskiego Towarzystwa Wakcynologicznego, Neotonalogicznego oraz Reumatologicznego stale doskonali swoje umiejętności tak aby w jak najlepszy sposób dbać o zdrowie Dzieci. W pracy lekarza największą satysfakcję odczuwa z możliwości przywracania i utrzymania dobrostanu Dziecka oraz jego rodziny.
Czym zajmuje się lekarz reumatolog dziecięcy?
Reumatolog dziecięcy jest lekarzem specjalistą, który zajmuje się problemami w obrębie układu kostno-stawowego, a także ogólnoustrojowymi stanami zapalnymi tkanki łącznej. Do jego kompetencji należy diagnozowanie chorób reumatycznych, które dotykają dzieci i młodzież poprzez diagnozowanie profilaktyczne, interpretację oraz ocenę wyników badań – zarówno laboratoryjnych, jak i obrazowych. Warto pamiętać, że konsultacja u reumatologa dziecięcego powinna odbyć się zaraz po wystąpieniu pierwszych niepokojących objawów. Może to zapobiec powikłaniom, które w skrajnych przypadkach mogą prowadzić do upośledzenia układu ruchu. Mimo powszechnego przekonania, że choroby reumatyczne dotyczą głównie osób starszych, coraz częściej diagnozuje się je również u dzieci i niemowląt.
Reumatolog dziecięcy – jakie choroby diagnozuje?
Praca reumatologa dziecięcego prywatnie obejmuje diagnozowanie wielu schorzeń, które mogą wpływać na zdrowie dzieci. Specjalista ten zajmuje się szerokim zakresem chorób układu kostno-stawowego oraz tkanki łącznej.
Do najczęściej diagnozowanych chorób przez reumatologa dziecięcego należą:
- młodzieńcze idiopatyczne zapalenia stawów (m.in. łuszczycowe zapalenie stawów),
- odczynowe (reaktywne) zapalenie stawów,
- gorączka reumatyczna,
- zespół suchości (zespół Sjögrena),
- młodzieńczy toczeń rumieniowaty układowy,
- zespół antyfosfolipidowy,
- młodzieńcze zapalenie skórno-mięśniowe i wielomięśniowe,
- zapalenia naczyń,
- twardzina miejscowa,
- zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa,
- rumień guzowaty.
Wczesne wykrycie tych schorzeń przez reumatologa dziecięcego Poznań prywatnie pozwala na wdrożenie odpowiedniego leczenia, które minimalizuje ryzyko powikłań oraz poprawia jakość życia młodych pacjentów.
Kiedy należy udać się do reumatologa dziecięcego?
Wskazaniem do wizyty u reumatologa dziecięcego są objawy w obrębie układu ruchu, których nie można powiązać z wadami wrodzonymi, kontuzjami bądź aktualnymi czy występującymi tymczasowo stanami przeciążeniowymi dziecka. Powodem wizyty u reumatologa dziecięcego może być podejrzenie wrodzonego schorzenia reumatologicznego. Kiedy zaistnieje taka potrzeba konsultacje zalecane są też przez innych lekarzy specjalistów np. ortopedów dziecięcych czy pediatrów.
Wskazania do wizyty u reumatologa dziecięcego obejmują:
- bóle stawów,
- bóle mięśni,
- bóle kości,
- bóle pleców,
- obrzęki (opuchlizna) stawów,
- utykanie,
- zniekształcenia stawów,
- nawracające stany gorączkowe lub podgorączkowe,
- wysypka skórna,
- problemy w chodzeniu,
- niealergiczne wysypki skórne,
- częste zaczerwienienia skóry po ekspozycji na słońce,
- nadmierne wypadanie włosów,
- nawracające afty w ustach,
- niezamierzona utrata masy ciała,
- długotrwałe zmęczenie i ogólne osłabienie.
Systematyczne konsultacje u specjalisty, jakim jest reumatolog dziecięcy prywatnie, pomagają wcześnie zdiagnozować schorzenia i skutecznie im przeciwdziałać.
Jak przebiega pierwsza konsultacja reumatologiczna?
Pierwsza wizyta u reumatologa dziecięcego jest kluczowym etapem diagnozowania problemów zdrowotnych. Podczas konsultacji przeprowadza się szczegółowy wywiad oraz badanie przedmiotowe dziecka, co pozwala na postawienie wstępnej diagnozy i określenie kierunku dalszego postępowania.
W ramach konsultacji reumatolog dziecięcy:
- przeprowadza wywiad i badanie przedmiotowe dziecka,
- stawia rozpoznanie,
- diagnozuje problem, z jakim zgłosił się pacjent,
- udziela zaleceń lekarskich,
- ordynuje leki oraz działania poza farmakologiczne wspomagające leczenie,
- zleca dodatkowe badania diagnostyczne,
- wystawia skierowania na konsultacje u innych specjalistów, badania lub hospitalizację.
Dobra współpraca z reumatologiem dziecięcym prywatnie oraz przestrzeganie jego zaleceń daje szansę na skuteczne leczenie i szybki powrót dziecka do zdrowia.
Reumatolog dziecięcy – najważniejsze informacje
Reumatologia dziecięca to dziedzina medycyny, która zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem chorób reumatycznych w obrębie stawów, kości i tkanki łącznej u dzieci i młodzieży do 18. roku życia. Objawy takie jak bóle stawów, obrzęki czy trudności w poruszaniu się wymagają szybkiej konsultacji ze specjalistą. Im szybciej zostanie podjęte leczenie, tym większe są szanse na uniknięcie powikłań oraz powrót dziecka do pełni zdrowia.
Profesjonalna opieka, jaką zapewnia reumatolog dziecięcy Poznań prywatnie, w naszym centrum, opiera się na dobrej komunikacji z dzieckiem i rodzicami, co jest kluczowe dla skutecznego leczenia.