Niezbędne informacje o tym, jak przygotować się do pierwszej wizyty u fizjoterapeuty.

Kiedy po raz pierwszy udajesz się na wizytę fizjoterapeutyczną pewnie nie wiesz, czego możesz się podczas niej spodziewać i czy powinieneś się do niej przygotować w jakiś szczególny sposób. Poniżej przedstawiamy wszystkie najistotniejsze informacje dotyczące przygotowania do wizyty i jej przebiegu w naszym Centrum Rehabilitacji oraz odpowiemy na najważniejsze pytania związane z pierwszą wizytą u fizjoterapeuty.

Jak się przygotować do pierwszej wizyty u fizjoterapeuty?

Pierwsza wizyta zarówno dla pacjenta, jak i fizjoterapeuty jest niezwykle ważna. To czas, podczas którego oprócz poznawania się, rozpoczynamy proces budowania wzajemnego zaufania. Z jednej strony pacjent powierza siebie naszemu fizjoterapeucie, z drugiej terapeuta na podstawie uzyskanych informacji o stanie zdrowia rozpoczyna proces leczenia. Ponadto wizyta przebiegająca w miłej atmosferze przekłada się na efekty terapii, przyśpiesza i ułatwia proces diagnostyczny, dlatego zależy nam, aby w naszym Centrum Rehabilitacji Jeżyce w Poznaniu pacjenci czuli się zaopiekowani i swobodnie od samego progu. Sam fakt pierwszej wizyty może wywołać stres i skrępowanie, dlatego zachęcamy do odpowiedniego przygotowania się do niej.

5 najważniejszych rzeczy, o których powinieneś wiedzieć przed przyjściem do naszego centrum

  • Jeśli posiadasz dokumentację medyczną badań diagnostycznych (USG, RTG, wynik rezonansu magnetycznego, tomografii komputerowej, wypisy ze szpitali itd.) to zabierz ją ze sobą – może się to okazać pomocne w diagnozowaniu i planowaniu terapii.
  • Jeśli to możliwe, przed wizytą u terapeuty nie zażywaj leków przeciwbólowych czy przeciwzapalnych. Mamy świadomość, że dolegliwości bólowe bywają bardzo dokuczliwe. Jeśli jednak nie masz do tego przeciwskazań, w dniu wizyty odstaw wspomniane wyżej leki, aby nie zmieniły one obrazu Twojego problemu i uniemożliwiły odtworzenie objawów lub ich redukcji podczas przeprowadzania testów klinicznych i tym samym prowadziły do błędnej diagnozy. W przeciwnym razie może to spowodować, że na kolejnej wizycie będzie trzeba powtarzać testy i od początku diagnozować problem.
  • Nie potrzebujesz skierowania – nasze Centrum Rehabilitacji Jeżyce w Poznaniu nie świadczy usług na NFZ, dlatego skierowanie nie jest Ci potrzebne.
  • Ubierz się wygodnie – Twój strój powinien być komfortowy. Pozwoli to na swobodne wykonanie badania. Pomimo że zazwyczaj zmagasz się z problemem w konkretnym miejscu, nasi terapeuci starają się w pierwszej kolejności podejść do problemu kompleksowo, przeprowadzając całościową ocenę pacjenta. Wymaga to czasem ściągnięcia koszulki lub spodni w celu ogólnej oceny.
  • Nie spóźnij się – przyjdź kilka minut wcześniej. Dajesz sobie tym samym możliwość odbycia wizyty w pełnym wymiarze czasowym. Dzięki temu terapeuta może przeprowadzić pełny wywiad oraz badanie manualne czy samą terapię. Miej na uwadze, że nie zawsze będzie możliwość przedłużenia wizyty, bo na kolejną godzinę może czekać już inny pacjent. Jeśli natomiast z jakiegoś powodu musisz odwołać wcześniej zaplanowaną wizytę, zrób to z odpowiednim wyprzedzeniem, najpóźniej 24h dnia roboczego przed planowaną wizytą.

Jak przebiega pierwsza wizyta u fizjoterapeuty?

W gabinetach Centrum Rehabilitacji Jeżyce w Poznaniu pierwsza wizyta składa się z dwóch elementów – wywiadu i badania.  Nasi fizjoterapeuci przeprowadzają z pacjentem obszerny wywiad, w którym pytać będą o same dolegliwości czy objawy. Istotna będzie również historia choroby, przebyte leczenie, by jak najlepiej zdiagnozować dysfunkcję z jaką do nas trafił.

Po wywiadzie następuje badanie, które poprzedzone jest informacją, dotyczącą sposobu jego wykonania. Fizjoterapeuta przeprowadza badanie narządu ruchu w sposób manualny oraz, jeśli przypadek tego wymaga, wykonuje specjalne testy w różnych pozycjach ciała, umożliwiające ustalenie nieprawidłowości napięcia mięśniowo-powięziowego, postawy ciała lub ruchomości stawów. Szczegółowa diagnostyka pozwala określić przyczynę dolegliwości i rozpocząć najskuteczniejszą metodę terapii.

Zazwyczaj już na pierwszej wizycie fizjoterapeuta może rozpocząć rehabilitację na podstawie postawionej wcześniej diagnozy. Na koniec wizyty fizjoterapeuta odpowie na wszystkie pytania i wątpliwości pacjenta, a także przekaże zalecenia, zapobiegające nawrotowi dolegliwości. Nierzadko pacjent wymaga dalszego leczenia, dlatego z terapeutą omawiany jest przebieg i ilość kolejnych wizyt. Istotne jest również, aby pacjent przeciwdziałał nawrotom bólowym poprzez pracę własną poza drzwiami gabinetu. Praca fizjoterapeuty, działania profilaktyczne oraz  systematyczne ćwiczenia pacjenta to klucz do pozbycia się problemu, z którym się boryka.

Przypominamy, że wizytę fizjoterapeutyczną można umówić osobiście w naszym Centrum Rehabilitacji Jeżyce, telefonicznie, przez portal Znany Lekarz lub zakładkę „Umów wizytę na naszej stronie.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *